Αυτή η ομάδα έχει μέταλλο, έχει στόφα πρωταθλητή στα γυναικεία πρωταθλήματα. Και ξέρετε κάτι, αυτό δεν χάνεται εύκολα… Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος αν και για 32 λεπτά ήταν σαφώς χειρότερος του Κολοσσού στον μεγάλο τελικό των κορασίδων, κατάφερε με ψυχή χιλίων λεόντων να κερδίσει με 53-48 και να στεφθεί ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, οπότε και θα εκπροσωπήσει τα Δωδεκάνησα στην προκριματική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος. Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μαγεία του αθλητισμού καταγράφηκε ξεκάθαρα σήμερα στο «Βενετόκλειο». Ο Κολοσσός για 32 λεπτά ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του αγώνα, αλλά τελευταίος χαμογέλασε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Με κορυφαία την Ρούσου, χάρη στην οποία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με σερί 22-3 (!) σε διάστημα οκτώ λεπτών, οι «ερυθροκίτρινες» μετέτρεψαν τον… εφιάλτη του 31-45 (32’) στο τελικό 53-48 και πανηγύρισαν με τη ψυχή τους, το «τρόπαιο» το οποίο για 32 λεπτά έγερνε όλο και περισσότερο προς το μέρος των «θαλασσί». Είπαμε όμως, αυτή η ομάδα έχει στόφα πρωταθλητή και σήκωσε το πολύτιμο τρόπαιο μέσα στο «Βενετόκλειο»… Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 32’
Εξαιρετικός ήταν πραγματικά ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο του μεγάλου τελικού στο «Βενετόκλειο». Τα κορίτσια του Νίκου Μοσχοβάκου είχαν πολύ καλές συνεργασίες, γύρισαν τη μπάλα και έβγαλαν ωραίες φάσεις, σε αντίθεση με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος είχε πολλές βιαστικές επιλογές, δεν έπαιξε ομαδικά και γενικότερα έκανε πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα. Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά (2-5 στο 6’), με το παιχνίδι να είναι πολύ κακό από άποψη ποιότητας, προφανώς λόγω του άγχους των αθλητριών των δύο ομάδων. Η ομάδα της Ελένης Κυπραίου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 9-9 (11’) με την Αμπαζάι, η οποία έκανε καλή δουλειά πάνω στην Παπαδοπούλου του Κολοσσού. Τα «θαλασσί» κορίτσια όμως έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, είχαν αρκετές λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να ξεφύγουν με +10 (11-21 στο 14’) και με +12 λίγο αργότερα (13-25 και 14-26). Στο διάστημα αυτό πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης οι Πέρου και Παπαθανασίου Κ. Στο β’ ημίχρονο χρεώθηκε πολύ νωρίς με 4ο φάουλ η Αμπαζάι (στο 22’) και θα περίμενε κανείς ότι δεν θα άντεχε ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Αντίθετα βρήκε λύσεις με τη Δανελλάκη και πλησίασε σε 25-31 (25’) και 27-33. Ο Κολοσσός όμως απάντησε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 31-39… Και φτάνουμε στο φινάλε! Οι τυπικά φιλοξενούμενες μπήκαν αποφασισμένες να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και με τέσσερις πόντους της Παπαδοπούλου και δίποντο της Αμπελά ξέφυγαν με +14 (31-45 στο 32’), ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα και δείχνοντας ότι ήταν πολύ κοντά στη νίκη… Όμως!
Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΙΤΛΟΥ ΤΟΥ Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ
Στο 32’ λοιπόν ο Κολοσσός βρισκόταν στο +14 και είχε τη ψυχολογία και το… momentum δικό του. Λογάριασε όμως χωρίς τον ξενοδόχο και στην προκειμένη περίπτωση δίχως τα αθλήτριες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, οι οποίες θυμήθηκαν έστω και στο τέλος τον καλό τους εαυτό. Με τρίποντο της Καμπούρη και δίποντο της Χούλη το σκορ έγινε 36-45 (33’), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Ρούσου. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της ίδιας το σκορ έγινε 42-47 στο 37’, ενώ η Αμπαζάι μείωσε ακόμη περισσότερο (2.20’ πριν από το τέλος) και συγκεκριμένα σε 44-47. Την ίδια ώρα που ο Κολοσσός έκανε το ένα λάθος πίσω από το λάθος λόγω των κακών επιλογών και της εξαιρετικής άμυνας του Ιάλυσου, η Ρούσου ξανά με τρίποντο ισοφάρισε σε 47-47 (38’). Ήταν φανερό ότι τα πάντα είχαν αλλάξει… Νέο λάθος του Κολοσσού και 2/2 βολές της Αμπαζάι έκαναν το σκορ 49-47, μόλις 1.34’ πριν από το τέλος. Η Παπαδοπούλου και η Ιορδάνογλου αστόχησαν σε διπλή προσπάθεια και η Ρούσου στα 38’’ έδωσε τη χαριστική βολή στον Κολοσσό, κάνοντας το 51-47. Η Ιορδάνογλου στα 28’’ με μία βολή μείωσε σε 51-48, ενώ η Χούλη έκανε λάθος στα 26’. Η Βαλάσκα όμως και η Παπαδοπούλου αστόχησαν κάτω από το καλάθι και η Ρούσου στα 12’ με μία βολή έκανε το 52-48. Ο Κολοσσός και πάλι δεν μπόρεσε να σκοράρει με τρίποντο και ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος πανηγύρισε τη νίκη τίτλου, κάνοντας σερί 22-3 (!) σε διάστημα οκτώ λεπτών. Από τις νικήτριες η παίκτρια που γύρισε το παιχνίδι ήταν η Ρούσου. Η Δανελλάκη ήταν η πρώτη σκόρερ αλλά είχε πολλές βιαστικές επιλογές, ενώ βοήθησαν η Χατζηδαβιτίδη, η Χούλη και η Αμπαζάι (κυρίως στην άμυνα). Από τις ηττημένες καλύτερες ήταν η Παπαδοπούλου (κουράστηκε όμως στο β’ ημίχρονο), Πέρου και Παπαθανασίου Κ. Εξαιρετική διαιτησία από τον Γιώργο Αντωνίου και τον Γιώργο Μητσού. Σ’ ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι τα πήγαν περίφημα και κράτησαν τη διαιτησία σε πολύ υψηλά επίπεδα, μοιράζοντας στη μέση το καρπούζι.

ΟΙ ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ
Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν οι απονομές. Στον πρωταθλητή Δωδεκανήσου Γ.Α.Σ. Ιάλυσος την απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων έκανε η πρόεδρος της Τ.Ε. Ε.Ο.Κ. Δωδεκανήσου Ανδριάνα Μπαφίτη, ενώ στον δεύτερο Κολοσσό, ο πρόεδρος του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος Στέργος Στεργάκης. Στον τρίτο Ιπποκράτη Κω την βράβευση έκανε ο πρόεδρος του Α.Ο. Κολοσσός Γιώργος Τσέλιος και στην τέταρτη Ε.Α. Καλύμνου ο πρόεδρος της Γαλάζιας Ακαδημίας Θεόφιλος Ξυπολιτάς. Τα κορίτσια της πολυτιμότερης πεντάδας τίμησε ο δημοτικός σύμβουλος και ιατρός Σάββας Καλαθενός, ενώ την πολυτιμότερη αθλήτρια Ειρήνη Δανελλάκη, ο έφορος του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος Άκης Χούλης.