Απλά εκπληκτικοί… Οι παίδες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος όχι μόνο κέρδισαν το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Κολοσσό, αλλά μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση κέρδισαν με το… εμφατικό 56-23 (!), καλύπτοντας το -5 του πρώτου αγώνα στο «Βενετόκλειο». Η ομάδα του Χρήστου Αβεκλούριου ήταν πραγματικά «χάρμα ιδέσθαι». Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι «ερυθροκίτρινοι», μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον κακό σήμερα Κολοσσό, οι παίκτες του οποίου πρέπει να έχασαν περισσότερα από 15 λέι-απ και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν καν να σκοράρουν. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στο παρκέ. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και αστείρευτο πάθος, οι παίκτες του Χρήστου Αβεκλούριου μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στον όμιλο Ρόδου. Με τον Μπόζιτς να κάνει πράγματα και θαύματα μέσα στο παρκέ, τους Νουμερόπουλο και Κοντάκο να «σιγοντάρουν» και τον δαιμόνιο Παντελίδη Κ. να τρέχει… ακόμη μέσα στο παρκέ, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν πραγματικά απολαυστικός. Προηγήθηκε με 14-1 (!) στο 9’ και 17-3 στο α’ δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ δεκάλεπτο και κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (28-17). Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός άντεξε μέχρι το 35-23 και παρά το γεγονός ότι ο Νουμερόπουλος χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται ο Κολοσσός δεν σκόραρε για 14 περίπου λεπτά και το 35-23 μετατράπηκε σε 56-23, με τους γηπεδούχους να εντυπωσιάζουν με την παρουσία τους και τον Κολοσσό να μην μπορεί να βρει διχτάκι…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-3, 28-17(ημ.), 46-23, 56-23
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Ορφανός
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Αβεκλούριος): Παντελίδης Κ., Τσαμπικάκης, Μπόζιτς 21(3), Κατσιδώνης 6(2), Παντελίδης Π. 2, Χειμωνέττος, Τριανταφύλλου, Πάνιτς, Κοντάκος 12(1), Νουμερόπουλος 15.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βλαχοδήμος): Κωνστάντουρας, Καραϊσαρίδης, Κουρμαδιάς 1, Βαρβαρέσος Δ. 4, Μιρόσαβιτς, Σαουλίδης 7, Φεσάκης 6, Βαρβαρέσος Φ. 3(1), Γανωτάκης 2, Γκοτζάι, Βακιρτζής.