Ήττα για τον IALYSOS B.C. χθες στη πρεμιέρα του ανδρικού πρωταθλήματος στην Κάρπαθο από την ομώνυμη ομάδα με σκορ 68-57.
Οι αθλητές του Coach Τσακίρη μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έδειξαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα πως παρά το νεαρό της ηλικίας των αθλητών μας μόνο εύκολος αντίπαλος δεν θα είναι! Έτσι και έγινε αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-18 υπέρ του IALYSOS B.C.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλά και πάλι οι αθλητές του IALYSOS B.C. έδειξαν χαρακτήρα και να μην πτοούνται από την πίεση που δέχθηκαν αλλά αντιθέτως βρήκαν λύσεις έτσι ώστε στο κλείσιμο του δεύτερου δεκαλέπτου να προηγούνται με 1 πόντο και ο πίνακας να γράφει 29-30.
Στο τρίτο δεκάλεπτο εσφαλμένες επιλογές και κάποια λάθη από τα αγόρια του Coach Τσακίρη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 48-44.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο IALYSOS B.C. αντέδρασε και ροκάνισε τη διαφορά και στο 34΄ μπόρεσε να προηγηθεί με1πόντο και το σκορ να έχει διαμορφωθεί 51-52. Όμως κάπου εκεί η ομάδα των κ. Τσέρκη-Βασίλα βρήκε λύσεις και μπόρεσε να πάρει το πρώτο της ροζ φύλο στην ιστορία της με τελικό σκορ 68-57.
Αξίζει να σημειωθεί πως το κλίμα πριν την έναρξη του αγώνα ήταν πανηγυρικό και ο πρόεδρος του συλλόγου Κάρπαθος BASKETBALL κ. Νίκος Αλεξιάδης αντάλλαξε αναμνηστικά δώρα με τον υπεύθυνο αποστολής του IALYSOS B.C. κ. Μιχάλη Παπαγούρα.
Διαιτητές της αναμέτρησεις ήταν οι κ. Φάκαρος και Αντωνίου και τα δεκάλεπτα ήταν 14-18, 29-30, 48-44, 68-57