Ένα συναρπαστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όλοι όσοι βρέθηκαν στο χθεσινοβραδινό ντέρμπι ανάμεσα στον IALYSOS B.C. και τον Α.Ο. Κολοσσός στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιαλυσού.
Οι έφηβοι μας στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, απέσπασαν τη νίκη από τους έφηβους του Α.Ο. Κολοσσός με σκορ 51-45.
Ήταν ένας αγώνας γεμάτος ένταση και πολύ ωραίες φάσεις με εξαίρεση τους τραυματισμούς του Ντογκούς για λογαριασμό του IALYSOS B.C. και του Καλαθενού για τον Α.Ο. Κολοσσός.
Οι αθλητές του Coach Τσακίρη δεν ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο αφού η ένταση και η νευρικότητα που επικρατούσε είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 11-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι έφηβοί μας μπήκαν στο παρκέ με αποφασιστικότητα και άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά τον Α.Ο. Κολοσσός με την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν και αυτό γρήγορα έφερε αποτελέσματα αφού στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ο IALYSOS B.C. πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-14 και στο τέλος του ημιχρόνου ο πίνακας έγραφε 34-26.
Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στιγματίστηκε από τους τραυματισμούς των Ντογκούς για τον IALYSOS B.C. και λίγο αργότερα του Καλαθενού για τον Α.Ο. Κολοσσός.
Η συνέχεια όμως του παιχνιδιού ήταν εξαιρετική αφού οι αθλητές του IALYSOS B.C. με όπλα του την πολύ καλή άμυνα και τα εύστοχα περιφερειακά σουτ, καθήλωσαν τον Α.Ο. Κολοσσός και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει με +13 (43-30) και να κλείσει στο τέλος με 44-34.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Coach Τσακίρης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Coach Μωραΐτη και έτσι το ντέρμπι τελείωσε με μεγάλους νικητές τους έφηβους του IALYSOS B.C. με σκορ 51-45.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Νικηφορίδης και Μητσού, και τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν 11-18, 34-26, 44-34, 51-45.