Κρίμα ρε παιδιά, κρίμα πραγματικά! Μετά τους έφηβους του Κολοσσού και οι παίδες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έφτασαν μία ανάσα από την πρόκριση τους στο final-6, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από το Ηράκλειο με 50-44, στον ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ, του γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αντώνη Μαρκάκη ήταν εξαιρετικά καλά διαβασμένη στο Περιστέρι και για τρία δεκάλεπτα είχε το προβάδισμα στο σκορ, παίζοντας ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου από την αρχή του αγώνα έδωσαν το βάρος στην άμυνα και κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Οι «ερυθροκίτρινοι» μέχρι και το τέλος της γ’ περιόδου είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Ουσιαστικά τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το Ηράκλειο να πιέζει στην άμυνα του και να βρίσκει λύσεις με τους Βαμβουκάκη και Βασιλάκη και να παίρνει την πολύτιμη νίκη- πρόκριση στο final-6. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος άξιζε την πρόκριση, έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο, έπαιξε όσο χρειάστηκε στα προηγούμενα παιχνίδι και στο σημερινό τελικό ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ, τα καλύτερα έπονται…