Καλύτερος στο β’ ημίχρονο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε με 65-56 την Ε.Α. Καλύμνου στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ της Σύμης και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον αυριανό μεγάλο τελικό των γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει στις 12:30 τον Ιπποκράτη Κω. Οι «ερυθροκίτρινες» βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε η Ε.Α.ΚΑ. σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγαν στο σκορ με διαφορά 14 πόντων σε κρίσιμο σημείο και πήραν δίκαια την πρόκριση για τον αυριανό τελικό. Το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο… Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκανε το 6-4 και το 10-5, χάρη κυρίως στην Αγγελή, αλλά η έμπειρη Σεβαστή Ασημακοπούλου, ώθησε την Ε.Α.ΚΑ. σε σερί 0-7 και το σκορ έγινε 10-12. Έκτοτε το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο (15-18) με τη Χρυσάκη να έχει εξαιρετική παρουσία για τις Καλυμνιές και τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να παραδίδει μαθήματα… αστοχίας από τις βολές. Παρά το γεγονός αυτό, οι Ροδίτισσες προσπέρασαν με 19-18. Το ημίχρονο έληξε με 30-28, με τον Γ.Α.Σ. να βρίσκει λύσεις από τις Λαού και Κεντικελήν. Στο γ’ δεκάλεπτο ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα. Η Ε.Α.ΚΑ. προηγήθηκε με 32-35, με τον Γ.Α.Σ. να πατάει γκάζι στο πιο κομβικό σημείο και μετέτρεψε το 41-38 σε 49-39 με τρίποντο της Λαού στο 29’. Μάλιστα η ψαλίδα άνοιξε και στο +14 (55-41 στο 32’), με την Ε.Α.ΚΑ. να μην τα παρατάει και να κάνει την τελική της αντεπίθεση. Έτσι μείωσε σε 60-55 (36’), αλλά ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν ψύχραιμος, έπαιξε και άμυνα ζώνης, πίεσε στην άμυνα και έκανε το 63-55 (38’), παίρνοντας τελικά τη νίκη- πρόκριση για τον αυριανό τελικό.