Τον τίτλο του εφηβικού πρωταθλήματος θα διεκδικήσει αύριο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος κέρδισε δίκαια στο κλειστό γυμναστήριο της Λέρου, τον τοπικό και διοργανωτή Πανιώνιο με 57-46. Η ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα, από την αρχή του αγώνα ήταν καλύτερη και με κορυφαίο τον παίκτη που κάνει φέτος τη διαφορά τον Μπόζιτς (πέτυχε 28 πόντους), πήρε τη νίκη- πρόκριση για τον μεγάλο αυριανό τελικό. Με το καλημέρα, οι «ερυθροκίτρινοι» έδειξαν ότι ήταν το «αφεντικό» του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ στο α’ δεκάλεπτο, αφού οι Λεριοί ήταν αρκετά μαχητικοί. Από τη στιγμή όμως που ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει παίκτη για να αντιμετωπίσει τον Μπόζιτς, τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Οι Ροδίτες μεγάλωσαν τη ψαλίδα και κατάφεραν γρήγορα να αποκτήσουν διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +11 (35-24). Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο στο β’ ημίχρονο, με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να έχει σταθερά το προβάδισμα, την οποία συντήρησε μια χαρά, παίρνοντας την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-16, 35-24(ημ.), 49-36, 57-46
Διαιτητές: Φάκαρος- Αντωνίου
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παπακώστας): Τριανταφύλλου 3, Νουμερόπουλος 7, Χούλης 2, Μπόζιτς 28(2), Κατσιδώνης 3(1), Παντελίδης Π, Καστρουνής 2, Κοντάκος 7, Παντελίδης Κ. 5,
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ (Μωραΐτης): Γεωργίου Σ. 16(1), Μαρούγκας 6(2), Γεωργίου Γ. 3(1), Κοντραφούρης, Ηλίας 2, Φλούρος 7, Γιαλιζής Π. 5(1), Κανάρης 2, Γιαλιζής Σ. 5(1).