Πανάξιος πρωταθλητής Δωδεκανήσου στους έφηβους αναδείχθηκε ο Κολοσσός, ο οποίος κέρδισε με 58-43 τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στον μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ, που διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο της Μερικιάς στη Λέρο. Η ομάδα του Μάριου Γρεμμενά ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, είχε περισσότερες λύσεις και παίζοντας εξαιρετική άμυνα (ο Γ.Α.Σ. πέτυχε μόλις 13 πόντους) πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, οπότε και θα εκπροσωπήσει τα Δωδεκάνησα στην προκριματική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος (γ’ όμιλος), που θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο «Χ. Αγγουράκης» στο Χαϊδάρι από 31 Μαρτίου έως 4 Απριλίου. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στο «βαρύ πυροβολικό» του Ιάλυσου τον Μπόζιτς, που έμεινε άποντος στο διάστημα αυτό, ενώ συνολικά οι «ερυθροκίτρινοι» πέτυχαν τέσσερις πόντους και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Κολοσσό, που πήρε… σκορ απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μάριος Γρεμμενάς. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…
Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πίεση σε όλο το γήπεδο προηγήθηκαν 6-2 και 11-8, αλλά σταδιακά η ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα ισορρόπησε το παιχνίδι και με κορυφαίο τον Μπόζιτς, πέρασε μπροστά με 17-20, με το νεαρό αθλητή του Ιάλυσου να πετυχαίνει 14 πόντους στο διάστημα αυτό κι άλλους δύο μόνο στο υπόλοιπο παιχνίδι. Οι «ερυθροκίτρινοι» έκαναν το 22-27 (14’), αλλά ο Κολοσσός είχε λύσεις στο σκοράρισμα και ισοφάρισε 27-27 για να λήξει το ημίχρονο με 30-30. Και το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε πόντο- πόντο (32-33 στο 23’ και 40-39 στο 29’), με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα τους και με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τους Γεωργαλλή και Γεωργίου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έκαναν το 51-43 (37’), παίζοντας εξαιρετική άμυνα και «κλειδώνοντας» τα ατού του Ιάλυσου. Μάλιστα το σκορ έγινε 55-43 και με συνολικό επιμέρους σκορ 16-4, οι «θαλασσί» διατήρησαν τα σκήπτρα τους και στέφθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητές Δωδεκανήσου. Ο Κολοσσός έφτασε δίκαια στην πρώτη θέση, έχοντας καλύτερη παρουσία στο β’ ημίχρονο και παίζοντας άμυνα, στοιχείο που τους χάρισε τη μεγάλη νίκη τίτλου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-20, 30-30(ημ.), 42-39, 58-43
Διαιτητές: Φάκαρος- Αντωνίου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γρεμμενάς): Τσούλλος 6(2), Γεωργαλής 11(3), Χατζηγεωργίου 8(1), Μιρόσαβιτς 2, Βασιλαράκης 7(2), Παπαδόπουλος 2, Οθείτης 8, Γανωτάκης 4, Γεωργίου 10.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παπακώστας): Παντελίδης Κ. 10, Χούλης 2, Τριανταφύλλου 5(1), Μπόζιτς 16(3), Κατσιδώνης 1, Παντελίδης Π. 3, Καστρουνής, Κοντάκος 4, Νουμερόπουλος 2.